Dijital Pazarlama Kanalları?

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

 

Dijital pazarlama kanalları konusunda en temelde aşağıdaki kanalları sayabiliriz.

Web Site: İşin başıdır denilebilir. Kullanıcı markanızı tanıdığı andan itibaren web sayfanız üzerinde zaman geçiriyor. Eğer ilk izlenimde güzel, güvenilir ve kurumsal bir izlenim oluşturduysanız size artı puan olarak geri dönecektir.

Arama motorları: Google, Yandex, Bing gibi web sayfalarından bahsediyorum. Sıcak müşteri bulmanız için en etkili kanallardır. İnsanlar ürün/hizmet aradıkları anda karşılarında olabilirsiniz.

Display: Display olarak belirttiğimiz alan Google’da görüntülü arama ağı olarak tabir edilen alandır. Web sayfalarında gördüğünüz bannerlar, reklam butonları, reklam metinleri display ağ içerisine girmektedir. Fiziksel hayatta billboardlara internet için displey diyebiliriz.

Sosyal medya: İnteraktif dünyanın gelişiminde en büyük paya sahip kanallardan biri. İnsanların vakitlerini geçirdikleri, hayatlarını paylaştıkları, eğlence bulmak istedikleri bir alan. Dolayısı ile marka kimliklerini inşa etmek isteyen markalar için muhakkak değerlendirilmesi gereken bir alan.

Mobil uygulamalar: Belli bir kullanıcı kitlesi oluşturduktan sonra yayına alacağınız mobil uygulama ile yeni bir pazarlama kanalı oluştura bilirsiniz.

E-Mail: E-Mail elimizdeki izinli kullanıcı veritabanı ile tekrardan iletişime geçmek ve sadakatlerini devam ettirmek adına önemli araçlardandır.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

 Yukarıda dijital pazarlama kanallarını gördük şimdi de dijital pazarlama araçları nelerdir bunları görelim. Dijital pazarlama araçları, yukarıda saymış olduğumuz kanallardan dönüş almamızı sağlayacak olan araçlardır.

SEO: SEO, arama motorlarında reklam harcaması yapmadan üst sıralarda olmanızı sağlayan pazarlama tekniğidir. SEO’nun da kendi içerisinde bir maliyeti var fakat bu SEM harcamaları büyüklüğünde bir tutar olmamaktadır. Markalar genellikle bu konuda SEO danışmanlığı desteği almaktadır.

google reklam örnekleriSEM: Arama motorları ilk kısımlarda yer alan reklamları kullanırken kullanmış olduğumuz metodların genel ismidir. SEM’in açılımı arama motoru pazarlamasıdır. İçerisine Google AdwordsYandex.Direct gibi platformlarda yapılan reklam uygulamaları dahil olmaktadır. İşin gerekliliğine göre farklı arama motorlarını da dahil edebilirsiniz.

Remarketing: Web sayfamıza daha önceden gelmiş olan kullanıcılara yapmış olduğumuz reklamı yeniden gösterme çalışmasıdır. Örneğin kot pantolon arıyorken bir web sayfasını geziyorsunuz ve daha sonra farklı web sitelerinde o kot pantolon firmasının reklamını görüyorsunuz. Yeniden pazarlama olarak adlandırılmaktadır.

E-Mail Marketing: E-Mail marketing için en önemli konu abone sayısını arttırmaktır. E-mail marketing ile sizinle daha önce iletişimde bulunmuş ve e-maillerine pazarlama faaliyeti yapmanıza müsade etmiş olan kitleye pazarlama çalışması yapabilirsiniz. Bu kitlenin sizi daha önceden deneyimlemiş olması dönüşüm oranınızı arttırmak için başlıca sebep. E-Mail marketing ile mail bülteni gönderebileceğiniz gibi çeşitli e-mail otomasyonları ile yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama: Sosyal medya içerisinde yer alan sayfanızın yönetiminden, sosyal medya içerisinde yapmış olduğunuz reklam çalışmalarına kadar tüm çalışmalar bu alanda ifade edilir.

Inbound Pazarlama: Genel olarak ifade etmek gerekirse blog vb. alanlarda paylaşacağınız içeriklerle hedef kitlenizin ilgisini çekerek, onları müşteriniz yapma stratejisine inbound marketing denilmektedir. Uzun vadede sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir