Pazarlama Stratejisi

Başarılı bir pazarlama stratejisinin temel unsurları

Başarılı bir pazarlama stratejisinin temel unsurlarından biri var olan müşterilerin ve potansiyel müşterilerin belirli gruplara veya segmentlere bölünmesi ve “ihtiyaçlarına” göre karakterize edilmesidir. Bu grupları ve ihtiyaçlarını pazar araştırması aracılığıyla tanımlayın.

Emrah Başak – Pazarlama

Müşteri Hedefleri

Hedeflemek istediğiniz müşterilerin ihtiyaçlarıyla örtüşen ve güçlü yönlerinizi ön plana çıkaran bir pazarlama stratejisi geliştirin. Örneğin belirli bir grup müşterinin önceliği kalite ise sunduğunuz yüksek kaliteli hizmetlere dikkat çekecek herhangi bir pazarlama faaliyetine yönelin.

Bu reklam, fuar, halkla ilişkiler girişimleri, internet faaliyetleri aracılığıyla ve etkili bir “satış noktası” stratejisi geliştirerek başarılabilir. Faaliyetlerinizi işe yarayacağından emin olduğunuz yöntemlerle sınırlandırın ve bütçenizi zorlamaktan kaçının.

Gözden kaçırılan temel unsurlardan biri, pazarlama stratejisinin ne kadar etkili olduğunun gözlemlenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu kontrol elemanı, sadece stratejinin gerçekte nasıl etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda gelecekteki pazarlama stratejisi hakkında bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olur. Her yeni müşteriye işletmenizi nereden duyduğuna ilişkin sorular sormak en basit araçtır.

Pazarlama stratejinize karar verdikten sonra stratejinizi nasıl uygulayacağınız ve stratejinizin başarısını nasıl değerlendireceğinizle ilgili bir pazarlama planı hazırlayın. Müşteri ihtiyaçlarındaki ve sektördeki tutumlardaki değişikliklere en kısa sürede cevap verebilmek için bu plan düzenli aralıklarla gözden geçirilmelidir.

Yazılarımızın ve paylaşımlarımızın devamı için paylaşın veya kategori başlığı olan “pazarlama“sayfamıza dönüp diğer yazılarımıza göz atın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir